Lázeňské lesy lákají na zábavnou stezku a řezbářské umění

9. 5. 2023 | Soutěže, Z okolí Karlových Varů, Zajímavé akce

Do zpracování 1,5 metru silných dubových kmenů se pustí šest řezbářů. Výsledkem třídenního Řezbářského sympozia budou další exponáty zajímavé na pohled, ale i pro pobavení návštěvníků lesů. Řezbáři s motorovými pilami budou pracovat od pátku 12. do neděle 14. května na parkovišti, naproti lanového centra na Linhartu. V sobotu 13. května obohatí sympozium doprovodný program určený jak dospělým zájemcům, tak rodinám s dětmi.

Malí návštěvníci se můžou těšit na vyrábění z přírodnin, krmení zvěře v oboře a stezku lesem s úkoly. Rodiče s dětmi projdou i tentokrát oblíbenou trasou z Linhartu, kolem Dubu Karla IV., Rybářské bašty a Doubské chaty. Přístupná bude od 11 do 16 hodin. Na stezce potrápí hlavu i tělo, ale výsledkem bude hlubší seznámení s přírodou i děním v lese. Na konci je čeká tvoření z přírodních materiálů a zapojit se mohou také do losování o zajímavé odměny, jakými jsou vstupenky na koncerty, rozhlednu Diana a Zámeckou věž nebo do lanového centra a jízda autovláčkem. Stezku připravují Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary (LLPKV) ve spolupráci s Infocentrem města Karlovy Vary.

Ve 14:30 se otevře brána obory jelenů sika a návštěvníci budou mít možnost vidět zvěř zblízka a také ji nakrmit. Se zábavnými úkoly se připojí Dopravní podnik Karlovy Vary, který zajistí i autobusovou dopravu na akci.

Péči o chráněné území i plánované projekty ukáže výstava a exkurze

„Způsob péče o přírodní rezervaci Karlův hvozd přiblížíme během zahájení fotografické výstavy v sobotu od 14 hodin,“ představuje další program ředitel LLPKV Stanislav Dvořák. Venkovní výstava věnovaná Karlovu hvozdu a lázeňským procházkám bude umístěna v areálu svatý Linhart, u proskleného altánu. „Vysvětlíme zde blíže, proč a za jakých podmínek v rezervaci těžíme, co se děje s pokácenými stromy, jak bude hvozd vypadat za 30 let nebo jak se zde mají chovat návštěvníci. A jsme připravení odpovídat na otázky zvídavých návštěvníků,“ jmenuje dále ředitel.

Program věnovaný hospodaření v lese pokračuje exkurzí k nedalekému Ovčímu rybníku. Přesun autobusem bude v 15 hodin ze zastávky naproti lanového centra. „Projekt revitalizace starého vodního díla představí přímo autor projektu,“ upřesňuje Martina Nentvichová z LLPKV a navazuje: „Zástupci z CHKO Slavkovský les zároveň ukáží, s jakými živočichy se můžeme v místních vodách setkat, a popíší vznik nových tůní v lázeňských lesích.“ Zájemci o účast na exkurzi se musí registrovat do 5. května na e-mailu nentvichova@llpkv.cz z důvodu omezené kapacity dopravy. Neregistrovaní účastníci se mohou k přednášce připojit přímo u Ovčího rybníka.

Zájemce potěší autobusová doprava i vstup zdarma

V sobotu je zajištěna doprava autobusy z Tržnice na Linhart a zpět. Autobusy odjedou z Tržnice v 10:30 a 14:30, zpět se vrací z Linhartu ve 14:00 a 16:30. Odjezdy autobusů a podrobný program jsou uvedeny také v Novinkách na webových stránkách www.llpkv.cz. Díky finanční podpoře Nadace města Karlovy Vary a Karlovarského kraje je vstup na akci zdarma.

Akce probíhá v rámci celorepublikového Dne otevřených lesů, který koordinuje Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů a běží pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly.

Martina Nentvichová,
projektová manažerka Lázeňských lesů a parků Karlovy Vary

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum