Kostel Nejsvětější Trojice u Andělské Hory

trojboký raně barokní kostel

Poloha: při pravé straně silnice na Prahu jihozápadně od obce Andělská Hora
Období výstavby: 1698 až 1712
Architekt: Giovanni Battista Alliprandi
Oficiální zpřístupnění: 1712
Přístupnost: přístupný v době konání kulturních akcí

Přístup

Obec Andělská Hora se nachází 12 kilometrů od města Karlovy Vary. Do obce se od hlavní pošty můžete vydat po zelené turistické trase. Dlouhá procházka nádhernou přírodou Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les je dlouhá 9,6 kilometru a zabere Vám asi dvě a půl hodiny.  Do obce zajíždí meziměstský autobus z Dolního nádraží. Na Andělskou Horu je samozřejmě možné dojet osobním automobilem po státní silnici R6 ve směru na Prahu. Pro cestu na kole bude lepší zvolit silnici podél řeky Ohře přes ves Šemnice. Cesta je sice o tři kilometry delší, ale silniční provoz zde není tak hustý.

Historie objektu

Patrně již ve druhé polovině 14. století stávala jihozápadně od hradu Andělská Hora poustevna s dřevěnou kaplí Panny Marie. V letech 1698 – 1712 nechal majitel zdejšího panství hrabě Heřman Jakub Černín na jejím místě vystavět poutní kostel Nejsvětější Trojice. Stavbu kostela provedl polír Stuppl podle návrhu významného italského barokního architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho. Na počátku 19. století byl kostel přeměněn na hřbitovní. Po roce 1945 však přestal být kostel spolu s hřbitovem udržován a postupně chátral. V letech 2004 – 2005 proběhla celková rekonstrukce zchátralého objektu.

Unikátní trojboký raně barokní kostel je obklopen areálem na symbolickém půdorysu trojúhelníka, symetricky doplněným původně třemi otevřenými postranními kaplemi. Jedna z kaplí však byla v minulosti snesena. Vybavení interiéru tvořil unikátní barokní oltář na trojbokém půdorysu od pražského sochaře Františka Preisse z doby po roce 1710, který stával přímo ve středu kostela. Strop původně zdobila hodnotná freska od českého malíře Josefa Kramolína z roku 1783, která však byla znehodnocena přemalbou z roku 1905. Kostel dnes slouží jako kulturní a společenské centrum, je zde provozována obřadní síň a výstavní prostor.

Kontakt

Andělská Hora

Poloha

Mapa hotelu

Kostel Nejsvětější Trojice u Andělské Hory
Andělská Hora


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum