Když na kolo, tak po bezpečných cyklostezkách

21. 5. 2013 |

Jezdci na kolech mají v Karlovarském kraji stále více příležitostí, kam vyjet po cyklostezkách v místech, kde se vyhnou silniční dopravě. Regionální redakce MF DNES vybrala čtyři z nich. Hned první je vhodná i pro děti.

Rodinná cyklostezka 

Národní cyklotrasa č. 6 (dříve č. 204) vede po cyklostezce Ohře, která tvoří páteřní cyklistickou komunikaci kraje. Začíná na hranicích s Bavorskem u Slapan a zpočátku vede podél Odravy. Od Chebu pak už sleduje Ohři až do Karlových Varů. Nejzajímavější úsek pro rodiny s dětmi vede z Karlových Varů přes Loket do Královského Poříčí. Z lázeňského města míří stezka kolem Svatošských skal připomínajících svatební procesí. Na trase vedoucí většinou lesem je řada altánků s lavičkami. Další zajímavou zastávkou je pak Loket s hradem. Turisté tak mohou navštívit samotný hrad, muzeum knižní vazby nebo si protáhnout těla v malém lanovém centru v areálu přírodního divadla. V Královském Pořičí nezklame statek Bernard. Jsou v něm k vidění dílny a muzeum řemesel a v neposlední řadě nově otevřená interaktivní výstava řeky Ohře.

Vyberte si úsek na Krušnohorské magistrále

Krušnohorská magistrála je hřebenová cesta vedoucí po vrcholových partiích celých Krušných hor kopírující hranici s Německem. Stezka začíná na úplném západě republiky a vede z Chebu až za Karlovarský kraj na severočeský Sněžník u Děčína, kde navazuje na Labskou trasu. Celá trasa měří 242 kilometrů a kromě malebné přírody nabízí mnoho přírodních a technických zajímavostí, jako jsou například Vlčí jámy, Blatenský příkop, státní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště či nejvyšší sopka střední Evropy - čedičová hora Špičák.
Kompletní trasa Krušnohorské magistrály: Cheb - Františkovy Lázně - Vojtanov - Luby - Kraslice - Bublava - Jelení - Horní Blatná - Boží Dar - Měděnec - vodní nádrž Přísečnice -Hora sv. Šebestiána - Kalek - Mikulovice - vodní nádrž Fláje - Nové Město - Cínovec - Fojtovice - Krásný Les - Sněžník 

Výlet po cyklostezce Ohře

Vydat se na kole napříč Karlovarským krajem až na hranice Ústeckého kraje umožňuje národní cyklotrasa č. 6 (dříve 204). Díky ní mohou cykloturisté projet všemi čtyřmi regiony. Délka trasy je 99 kilometrů lehké obtížnosti bez většího převýšení. Povrch je převážně asfaltový, mezi Královským Poříčím a Svatošskými skalami je zpevněný štěrk. Z Chebu až do Karlových Varů převažují cyklostezky, takže lidé se s autem potkají minimálně. Závěrečný úsek trasy vede po cestách s mírným provozem a není zatím vhodný pro malé děti. V každém regionu se najde několik míst, kde stojí za to, udělat si krátkou zastávku. Cheb nabízí prohlídku hradu nebo chrámu sv. Mikuláše. Následuje zámek v Mostově, sokolovský zámek, hrad v romantickém Lokti. Řeka Ohře je milou společností na této cestě krásnou krajinou.
Trasa cyklostezky Ohře: Chebsko (Slapany - Cheb - Mostov), Sokolovsko (Mostov - Sokolov - Loket), Karlovarsko (Loket -Karlovy Vary - Radošov), Ostrovsko ( Radošov - Stráž - Lužný u Perštejna)

Z Teplé do Waldsassenu

Klášter premonstrátů a klášterní rybník Betlém zaujme hned v počátku cyklotrasy č. 361. Ta vede z Teplé do Slapan u Chebu, a pokud si lidé na kole chtějí protáhnout nohy ještě dál, mohou zamířit do německého městečka Waldsassen. Jedná se o cestu vedenou po silnicích III. třídy a místních komunikacích, tudíž s mírným provozem. Náročnost trasy je střední a hodí se na ni treková, krosová i horská kola. Opět se jedná o úsek bohatý na krásnou přírodu, lesy i pastviny. Ani možností k prohlédnutí si přírodních zajímavostí nebo kulturních památek není málo. Během jízdy se cyklisté ocitnou v místech, kde se vyskytuje vzácný motýl. Před vjezdem do Mariánských Lázní si mohou vyzkoušet lanové centrum. Výraznou kulturní památkou poblíž trasy je renesanční zámek Kynžvart
Trasa cyklotrasy č. 361.: Teplá - Betlém - Mrázov - Ovesné Kladruby - Mariánské Lázně - Stará Voda - Lázně Kynžvart - Hrozňatov - Slapany - Egerteich - Hundsbach - Mitterhof - Waldsassen.

Podrobné popisy cyklostezek najdete na krajském cykloportálu na stráínkách www.kr-karlovarsky.cz, ze kterých tento text čerpá.

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Autor: Denisa Šlaufová

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum