Místo
Vstupné
dle konkrétní akce
7 klíčových poslání Karlovarského folklorního festivalu
...oživuje tradice a posiluje kulturní a regionální identitu
Karlovarský folklorní festival si klade za cíl chránit a oživovat zvyky, tance a lidovou hudbu Karlovarska, a díky tomu posilovat vztah obyvatel s územím, na kterém žijí, a které bylo poznamenáno složitým historickým vývojem.
...sbližuje a integruje
Festival svou otevřeností vůči všem věkovým i sociálním skupinám, a jejich aktivním zapojením do mnoha doprovodných akcí, poskytuje prostor pro navazování nových přátelství i profesionálních kontaktů. Během festivalu se setkávají účinkující ze všech koutů světa, a přicházejí do přímého kontaktu s diváky, nehledě na národnost, rasu, či náboženské vyznání. Festival tak otevírá prostor pro mezinárodní kulturní dialog.
Karlovarský folklorní festival má také za cíl, prostřednictvím folkloru a tradic národností, které žijí v České republice v menšině, přispět k jejich vzájemnému respektu a toleranci, a usnadnit tak jejich soužití s českou kulturou.
...pomáhá
Jelikož se folklor týká všech, včetně těch, kteří neměli či nemají v životě jednoduché podmínky, spolupracují organizátoři Karlovarského folklorního festivalu s charitativními organizacemi a od roku 2010 věnují každoročně část zisku ze vstupného na dobročinnou aktivitu.
...vzdělává
Karlovarský folklorní festival spolupracuje se školami v Karlovarském kraji a pořádá debaty zahraničních účinkujících se studenty. Kromě toho pořádá zábavně-vzdělávací akce pro děti, během festivalu se také mohou návštěvníci zapojit do workshopů a přednášek, naučit se typické taneční kroky nebo detailněji poznat tradice a historii Karlovarska.
...rozvíjí
Díky všem aktivitám, které Karlovarský folklorní festival zahrnuje, přispívá tato akce k prohlubování a rozšiřování mezinárodní spolupráce a navazuje trvalá partnerství s místními kulturními a sociálními organizacemi a spolky. K jednomu z nejcennějších prvků festivalu patří jeho pořadatelé, mezi něž náleží jak členi všech složek SPaT Dyleň, tak další dobrovolníci, kteří neustále rozvíjejí své tvůrčí a organizační schopnosti, čímž obohacují nejen sebe, ale i kvalitu festivalu a jeho celkový přínos.
...vytváří nové umělecké hodnoty
Folklor se netýká pouze lidové kultury, ale také vytváření uměleckých hodnot. Na festival přijíždějí amatérské, poloprofesionální i profesionální folklorní soubory z celého světa, z nichž mnohé každým svým představením posunují hranice umění o kus výše. Karlovarský festival je hrdý na to, že může takové soubory hostit a každoročně zprostředkovávat tyto umělecké zážitky obecenstvu v Karlových Varech a okolí.
...baví
Festival nabízí každému možnost aktivního i pasivního odpočinku. Téměř na všech programech festivalu mají návštěvníci všech věkových vrstev, od dětí až po seniory, možnost zatančit si, zazpívat si, hrát si či kreslit, nebo pouze poslouchat rytmy a melodie z celého světa a sledovat tanečníky na scéně v rozmanitých lidových krojích.
Termíny
Momentálně nejsou naplánované žádné termíny.
Podrobné infromace a program aktuálního ročníku naleznete na oficiálním webu www.kffestival.cz.
Od 28. srpna do 1. září se Karlovy Vary opět stanou dějištěm mezinárodního folklorního festivalu. Tak jako v předchozích letech do města zavítají soubory lidového umění z míst napříč republikou i ze zahraničí.
Poslední srpnová středa bude svědkem zahajovacího koncertu v Císařských lázních, dále se část festivalového dění bude odehrávat v prostoru před Hlavní poštou, ale i u lázeňských kolonád nebo před Hotelem Thermal. Centrem města v sobotu také projde oblíbený krojovaný průvod. Festivalu si užije i město Loket, v jehož amfiteátru pod gotickým hradem se v neděli několikadenní podnik završí. Ze vzdálenějších koutů vlasti se k nám už pomalu chystá soubor ze slováckého Bzence, východočeská Jitřenka nebo Růže z Českého Krumlova. Oblast západních Čech a Podkrušnohoří bude zastupovat Krušnohor z Chomutova, Marjánek z Mariánských Lázní, z Teplé dorazí uskupení Stázka a UMaruš a širší Karlovarsko bude reprezentovat domácí, organizátorský Soubor písní a tanců Dyleň. Diváci se též mohou těšit na lidovou kulturu ze zahraničí, konkrétně na folkloristy ze Slovenska, Řecka, Alžírska, Kolumbie a Ukrajiny, kterou budou reprezentovat zástupci této národnostní menšiny na našem území.
Festival bude tento rok nově spolupracovat s Karlovarským symfonickým orchestrem, se kterým chystá v pátek společný koncert, ale také již tradičně s jarmarečníky, jejichž trhy tvoří v centru města skvělou kulisu, a se spolkem Veteránisté Bohatice, který svými historickými vozy tvoří líbivý kontrast s folklorními kroji. Festival je součástí IOV (Mezinárodní organizace lidového umění) a jako takový pomáhá vzdělávat širokou veřejnost v oblasti folkloru, udržovat a prohlubovat spojení s tradicí a vytváří návštěvníkům města nezapomenutelnou atmosféru.