K atraktivním oblastem dovezou cyklisty vlaky i autobusy

31. 7. 2013 | Tipy a rady, Z okolí Karlových Varů

Fanoušci cyklistiky se v Karlovarském kraji nemusí omezovat jen na projíždění stále stejnými místy. Koho omrzí známé trasy v okolí bydliště, má hned několik možností, jak na bicyklu poznat i vzdálenější kouty kraje. Může využít cyklobusů nebo vlaků umožňujících přepravu kol.

Cyklobusy "kolaře" vozí po vybraných trasách od května až do 22. září. Zájemci mohou na cestu vyrazit z Chebu, Sokolova nebo Karlových Varů. Připraveno je pro ně celkem pět linek, které se o víkendech rozjíždějí do různých míst v kraji.

Barevné linky 

Červená linka jezdí do Krušných hor, zelená do Slavkovského lesa. Modrá vede mezi Střelou a Vladařem, žlutá míří Porolavím až k Blatenskému příkopu.

Novinkou je rozšíření oranžové linky, která jede z Chebu přes Aš, přejíždí německé území a v Kraslicích se napojuje na původní oranžovou trasu, která končí v Nejdku. Z Chebu ale zatím linka vyjíždí jen každou poslední sobotu v měsíci.

Jízdenky a cyklokarty 

Pravidelným cyklistům se vyplatí zakoupení takzvané cyklokarty, která platí po celou sezonu a je přenosná, takže ji může využívat více lidí. Vyjde na 499 korun.

Možností je také zakoupení jednorázové jízdenky. K ceně za běžné jízdné je pak nutno přičíst ještě 20 korun za kolo, a to bez ohledu na vzdálenost. Například za trasu mezi Sokolovem a Božím Darem tak zaplatí cyklisté i s poplatkem za bicykl 86 korun. Vlaky odvezou kolo zdarma až do Německa.

Další možností, jak se nechat svézt i s kolem, je využít železnici. "Kola přepravujeme prakticky ve všech vlacích na území kraje. Zdejší obyvatelé se mohou za cykloturistikou vydat také do jiných koutů republiky nebo do zahraničí. Přímé spojení s přepravou jízdních kol funguje například do Norimberka, Prahy, Ústí nad Labem, Plzně, ale také na Slovensko," vyjmenovává mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Přeprava bicyklu jako spoluzavazadla vyjde na 25 korun. Je možná ale jen ve vlacích, které jsou v jízdním řádu označené symbolem kola.

Půjčovna kol 

třetí sezonu v kraji funguje půjčovna kol Českých drah, a to v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Chebu, Sokolově, Františkových Lázních, Nejdku a Lokti. Od letošních prázdnin je půjčovna v provozu také v Aši.

"Půjčovny kol rozvíjíme ve spolupráci s Karlovarským krajem, který podporuje jejich zřizování. Jejich počet i nabídku kol průběžně rozšiřujeme. Loni jsme zaznamenali téměř 600 výpůjček, což je asi o 200 více než v roce 2011," říká Petr Šťáhlavský.

Zajímavostí je, že karlovarský region je jediným v republice, kde dráhy půjčují kromě klasických bicyklů také elektrokola. K dispozici jsou čtyři, což tvoří desetinu nabízených kol. Půjčovné elektrokola stojí na den 360 korun, normálního kola 200 korun.

Jak do Německa 

Také vlaky nabízejí možnost, jak se i s kolem dostat až do Německa. České dráhy jsou totiž součástí sítě jízdenky Egronet, která umožňuje cestovat hromadnou dopravou po vybraných částech Karlovarského kraje a německého pohraničí.

"Přeprava kola je v případě jízdenky Egronet zdarma. To platí ve všech vlacích, ve kterých je platná jízdenka Egronet. Tedy jak u Českých drah, tak u dalších partnerů v Česku a v Německu," popisuje Petr Šťáhlavský.

Jízdenka platí i v pracovních dnech a vyjde na 150 korun, a to nehledě na počet přestupů nebo ujetých kilometrů.

Kam jezdí cyklobusy

Červená linka: Cheb - Karlovy Vary - Boží Dar: jezdí o víkendech

Žlutá linka: Sokolov - Chodov - Nejdek - Horní Blatná - Abertamy - Pernink - Boží Dar: jezdí o víkendech.

Oranžová linka: Kraslice, Hraničná - Kraslice, aut. st. - Bublava - Přebuz - Nejdek
Cheb - Aš - Kraslice - Bublava - Přebuz - Nejdek: původní linka z Kraslic jezdí v sobotu, každou poslední sobotu v měsíci je prodloužená o úsek z Chebu a přes Německo.

Modrá linka: Sokolov - Karlovy Vary - Bochov - Žlutice - Chyše - Valeč: jezdí každou poslední sobotu v měsíci.

Zelená linka: Karlovy Vary - Sokolov - Prameny - Bečov nad Teplou - Karlovy Vary: jezdí pouze na objednávku.

Autor: Sabina Netrvalová
Zdroj: vary.iDNES.cz

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum