Jiří Šalamoun - Nejen Maxipes Fík

Vstupné

60 / 30 Kč

Výstava kurátorky Terezie Zemánkové volně navazuje na loňskou expozici v Museu Kampa, kdy tatáž autorka prezentovala Jiřího Šalamouna takřka ve všech polohách jeho autorské tvorby, tedy jako ilustrátora nejen knížek pro děti, autora plakátů a volné grafiky, ale především jako originálního tvůrce animovaných pořadů, z nichž Maxipes Fík se stal jedním z nejoblíbenějších u více dětských generací.

I když si zachovával čitelný charakteristický rukopis, vždy se dokázal kongeniálně přizpůsobit charakteru a námětu literárního díla. Inspiraci nalézal v okrajových projevech lidové kultury a hlavně v bezelstných dětských kresbách. Právě na této přímočaré estetice vystavěl Jiří Šalamoun svůj osobitý styl srozumitelný napříč generacemi. Čiší z něj nadhled nad malichernostmi života, velkorysá fantazie a hlavně humor – ironický, sarkastický, groteskní, často poťouchlý, vždy ale moudrý. Právě kombinaci těchto ingrediencí smíchaných v dokonalém poměru vděčí Maxipes Fík i další nezapomenutelné postavy Jiřího Šalamouna za svůj nadčasový úspěch.

Na výstavě v karlovarské Becherově vile máme možnost seznámit se s originálními kresbami k jeho nejvýznamnějším ilustračním opusům, stejně jako s autorskými podklady k legendárnímu Maxipsu Fíkovi.

Termíny

2. 7. 2022 do 11. 9. 2022

2. – 9. 7. 2022 během MFF otevřeno denně 10 - 19 hodin

Jiří Šalamoun (17. 4. 1935 – 31. 3. 2022) se proslavil především jako výtvarník oblíbeného animovaného večerníčku Maxipes Fík. Dobrotivý mluvící hafan tak svojí slávou poněkud zastínil další literární postavy, mezi něž patří takoví hrdinové jako Poslední Mohykán, Hobit, Tracyho tygr nebo Pan Tau. Jiří Šalamoun byl totiž především grafikem a ilustrátorem téměř jedné stovky knih ze zlatého fondu českých vydání světové literatury.

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum