Historie Zámecké kolonády

31. 1. 2013 | Historie

Vývěr Zámeckého pramene se poprvé objevil v roce 1769 pod Zámeckou věží v historickém centru Karlových Varů. Využívání minerální vody k lázeňským účelům navrhl karlovarský lékař David Becher, který tehdy provedl chemickou analýzu pramene. První altán byl nad vývěrem Zámeckého pramene vystavěn v roce 1797. Již roku 1809 se však v souvislosti s výbuchem Vřídla vývěr pramene ztratil a znovu se objevil až o 14 let později. Roku 1830 byl poté altán nad Zámeckým pramenem doplněn novou dřevěnou kolonádou podle návrhu architekta Josefa Esche.

V letech 1910 – 1912 zde vystavěna karlovarským stavitelem Friedrichem Seitzem nová secesní kolonáda podle návrhu proslulého vídeňského architekta Johanna Friedricha Ohmanna. Kolonáda, tvořená souborem tří samostatných celků, kolonády Dolního Zámeckého pramene, slunečních lázní a kolonády Horního Zámeckého pramene, měla spojit prostor nad Zámeckým pramenem s Tržní kolonádou a vytvořit jednolitý promenádní celek. Roku 1913 bylo pozadí vývěru Dolního Zámeckého pramene doplněno secesně ztvárněným monumentálním vytesaným vřídlovcovým reliéfem Ducha pramenů od vídeňského sochaře Wenzela Hejdy.

V letech 2000 – 2001 byl zchátralý objekt Zámecké kolonády přebudován podle projektu ing. arch. Alexandra Mikoláše na komplexní léčebné zařízení nazvané Zámecké lázně. Objekt je dnes přístupný pouze klientům lázní. Volně přístupný zůstal pouze altán s vývěrem Horního Zámeckého pramene, Dolní Zámecký pramen byl sveden do prostoru Tržní kolonády.

Detailní historie a historické fotografie najdete na: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/karlovy-vary-zamecka-kolonada/

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum