Findlaterův altán

vyhlídkový empírový altán

Poloha: na jižním úbočí Jižního vrchu jižně nad Karlovými Vary
Období výstavby: 1801
Architekt: tesař Knoll
Oficiální zpřístupnění: 1801
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k objektu

Přístup č. 1: K altánu můžete vystoupat lesními pěšinami, Labického pěšinou a dále Findlaterovou stezkou od Poštovního dvora. Necelý kilometr dlouhá, náročná cesta s velkým převýšením Vám zabere asi dvacet minut.
Přístup č. 2: Druhou možností je vyjet lanovou dráhou Diana do mezistanice Jelení skok a odtud se vydat příjemnou pěšinou asi 450 metrů na rozcestí u kaple Ecce homo a odtud pokračovat dále Findlaterovou stezkou až k altánu.

Historie objektu

Nejstarší výletní altán na území karlovarských lázeňských lesů, vyhlídkový empírový altán, nechal vystavět v roce 1801 skotský hrabě James Ogilvie Findlater na jižním úbočí Jižního vrchu jižně nad Karlovými Vary. Altán postavil na zakázku hraběte místní tesař Knoll. Hrabě Findlater v letech 1793 – 1810 zavítal do lázeňského města celkem čtrnáctkrát a byl uchvácen krásou okolních lesů a vyhlídek na stráních nad městem. Z vděčnosti za to, že ho místní horké prameny vyléčily, nechal rovněž postavit a rozšířit některé lesní promenádní cesty.

Altán stával na pečlivě zvoleném místě s nádherným výhledem do údolí říčky Teplé směrem k Březové. Postupem času však zarostl okolní vegetací a přestal plnit svou vyhlídkové stavby. V roce 2008 prošel altán celkovou rekonstrukcí a zůstává nadále oblíbenou zastávkou lázeňských hostů při procházkách v karlovarských městských lesích.

 Podrobné informace o historii Findleterova altánu

Poloha

Mapa hotelu

Findlaterův altán


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum