Dny evropského dědictví 2019

Místo

Karlovy Vary

Vstupné

zdarma

Termíny

Momentálně nejsou naplánované žádné termíny.

Plakát ke stažení zde >>>

Letošní Dny evropského dědictví (European Heritage Days) opět přinesou možnost nahlédnout do historie vybraných karlovarských památek. O víkendu 14. - 15. září se uskuteční celkem čtyři prohlídky pro veřejnost, vždy se zasvěceným odborným výkladem a s hudebním doprovodem. 

SOBOTA 14. 9.

10:00 - 12:00
DOSTIHOVÉ ZÁVODIŠTĚ / HIPODROM HOLOUBEK KARLOVY VARY

Provoz závodiště byl zahájen před 120 lety dne 30. června. Secesní tribuna druhého nejstaršího tuzemského závodiště patří k nejvzácnějším skvostům města. Evokuje tak příjemný pocit časů dávno minulých. Pohled z ní na areál topící se v okolní zeleni je jedinečný. Na stejném místě, kde dnes sedávají diváci, bývaly k vidění slavné osobnosti, jako Jeho císařská Výsost arcivévoda Otto, baron Černín, perský šách Musaffer-Edin nebo prezident Masaryk.

MHD: BUS č. 1, zastávka „Moser”, BUS č. 2, zastávka „OC Varyáda”

ODBORNÝ VÝKLAD: Ivan Janatka

DOPROVODNÝ PROGRAM: M. K. COLLECTIVE

14:00 - 16:00
GOETHOVA VYHLÍDKA

Goethova vyhlídka byla pojata jako neogotická rozhledna s výletní restaurací z režného zdiva na masivních základech z kamenných bloků. Doplněna byla 42 metrů vysokou vyhlídkovou věží s menší věžičkou na vrcholu. Vyhlídková plošina rozhledny lemovaná cimbuřím se nachází ve výšce 34 metrů. Přístup na plošinu je veden po 165 kamenných schodech. Výhled z plošiny nabízí jedinečný pohled na lázeňské město Karlovy Vary, Doupovské hory, Krušné hory s Klínovcem, Slavkovský les a Tepelskou vrchovinu. V průběhu roku 2018 prošla tato kulturní památka kompletní rekonstrukcí, díky níž získala stavba opět svůj historický ráz.

MHD: BUS č. 8, zastávka „Hůrky”, asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou

ODBORNÝ VÝKLAD: Mgr. Jiří Klsák

DOPROVODNÝ PROGRAM: Jindřich Tolar


NEDĚLE 15. 9.

10:00 - 12:00
PROCHÁZKA VILOVOU ČTVRTÍ WESTEND

V minulosti sledovali karlovarští radní vývoj v jiných lázeňských městech, protože chtěli být světoví a držet krok. Zjistili například, že bylo trendem stavět velké vilové lokality, a tak vznikl Westend, nejstarší vilová čtvrť v Karlových Varech. První vilou vybudovanou ve zdejší lokalitě byla tzv. Královská vila vystavěná podle plánů Alfreda Kirpala. Poslední vilou v této části města je Vila Becher - příklad rodinné vily vybudované s ohledem na zajištění komfortního bydlení i patřičnou reprezentaci majitelů.

MHD: BUS č. 4, zastávka „U Jezírka” (sraz v 10:00 u Kostela sv. Lukáše)

ODBORNÝ VÝKLAD: Mgr. Lubomír Zeman

DOPROVODNÝ PROGRAM: Mgr. Petr Pitra

14:00 - 16:00
KOSTEL POVÝŠENÍ SVATÉHO KŘÍŽE

Na přelomu 19. a 20. století byla dnešní karlovarská čtvrť Rybáře samostatným a dynamicky se rozvíjejícím městem, které mělo přes 11 000 obyvatel a 284 domů. Místní starobylý, leč drobný kostel sv. Urbana nevyhovoval svou kapacitou potřebám prudce se rozvíjejícího sídla. Základní kámen ke stavbě nového kostela byl slavnostně položen 11. 9. 1904. Svěcení tehdy provedl velmistr křížovníků s červenou hvězdou František Marat. Stavba kostela byla dokončena v roce 1906 a stala se dominantou nového náměstí. O rok dříve než kostel byl dokončen i sousední objekt fary, tvořící s kostelem architektonický a funkční celek. Kostelní zvony bez újmy přečkaly bouřlivé období první světové války, ale za druhé světové války v roce 1942 byly 3 zvony zrekvírovány pro zbrojní program Třetí říše. Dne 7. prosince 2017 byly slavnostně navráceny zvon Josef (cca 240 kg) a zvon Maria (cca 320 kg). Ke slavnostnímu posvěcení zvonů Josef, Maria a dalšího zvonu Kristus došlo 25. května 2019 při mši svaté. Zvony posvětil plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub.

MHD: BUS č. 1, 9,12,13,15, 22, zastávka „Keramická škola”

ODBORNÝ VÝKLAD: Mgr. et Mgr. Jan Konůpek

DOPROVODNÝ PROGRAM: Karlovarský pěvecký sbor

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum