Císařské lázně se připravují na otevření!

24. 4. 2023 | Historie, Kultura, Z Karlových Varů, Zajímavé akce

Po téměř třech a půl letech se blíží ke svému konci rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších památek našeho kraje, Císařských lázní v Karlových Varech. V tuto chvíli probíhají dokončovací a restaurátorské práce, povrchové úpravy, kompletace technických zařízení a úpravy komunikací a sadové úpravy v okolí Císařských lázní. Blíží se také dokončení vestavby koncertního sálu v atriu Císařských lázní.

Obnovené Císařské lázně by se měly stát pojítkem mezi minulostí a budoucností a vytvářet tak novou kulturní scénu v našem regionu.

V rámci rekonstrukce byly provedeny na objektu sanační, stavební a restaurátorské práce. Za zmínku stojí určitě iluzivní tapety, kterých je v Císařských lázních hned několik variant, stejně jako fládry z 19. století, které se nacházejí v Zanderově sále. Již teď mohou obyvatelé a návštěvníci Karlových Varů obdivovat obnovenou fasádu. Slavnostní otevření Císařských lázní proběhne v polovině června tohoto roku a od července se budova naplno otevře i pro veřejnost. V rámci prohlídky budou mít návštěvníci možnost projít si veřejně přístupné prostory celé stavby, poznat nejen uměleckou výzdobu, ale seznámit se i s původní unikátní technologickou stránkou provozu a také se současnou moderní vestavbou multifunkčního sálu v bývalém obslužném atriu.

Vizualizace Císařských Lázní - sál

Tento sál nabídne kapacitu až 338 návštěvníků, bude sloužit zejména k pořádání koncertů, konferencí, videoprojekcí a ve své spodní části nabídne také prostor pro pořádání výstav. Součástí prohlídkového okruhu jsou i reprezentační prostory Zanderova sálu, stejně jako bývalých čekáren a odpočíváren v prvním patře.

Samostatným expozičním okruhem bude moderní muzejní expozice v prostorách bývalých koupelen v přízemí objektu. V rámci této části interiéru bude návštěvník seznámen s dějinami lázeňství a balneologie jako s kulturním a dějinným fenoménem, ale také s významnými návštěvníky lázní a s přírodními léčivými zdroji, které místní lázně po staletí využívají.

Největší chloubou budovy je samotná Císařská koupelna, tedy luxusní lázeňský prostor vybudovaný pro císaře Františka Josefa I. Tato koupelna bude vzhledem ke svému významu, a hlavně vzácnému vybavení, přístupná jen v doprovodu průvodce a v malých skupinách.

Mimo výše zmíněné bude v Císařských lázních také knihovna, která bude sloužit k menším literárním projektům, výstavám, recitálům a přednáškám. V přízemí se pak mohou návštěvníci těšit na kavárnu a informační centrum.

Tisková zpráva, Císařské Lázně

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum