Busta Johanna Wolfganga von Goetha

mramorová busta na mramorovém podstavci

Poloha: při Goethově stezce v jižní části města Karlovy Vary
Období vzniku: 1883
Autor: Adolf von Donndorf
Odhalení: 1883
Přístupnost: volně přístupná

Přístup k pomníku

Přístup č. 1: K pomníku dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po pravém břehu proti proudu říčky Teplá kolem Grandhotelu Pupp a dále Goethovou stezkou až k bustě. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 900 metrů a zabere Vám zhruba čtvrt hodiny.

Přístup č. 2: Druhou možností je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 nebo MHD č. 7 na zastávku „Richmond“ a kolem Galerie umění dojedete zhruba po 500 metrech po Goethově stezce přímo k pomníku.

Historie objektu

Busta německého básníka, prozaika a dramatika Johanna Wolfganga von Goetha z  roku 1883 od sochaře Adolfa von Donndorfa ze Stuttgartu stávala původně v bývalé  Puppově aleji před Grandhotelem Pupp. Pomník byl vytvořen na památku třinácti Goethových návštěv lázeňského města. Slavnostní odhalení busty proběhlo v roce 1833 a projev tehdy přednesl německý prozaik a dramatik Heinrich Laube.

Po druhé světové válce byl pomník v rámci tzv. národní očisty na krátký čas odstraněn. Již v roce 1952 však byla busta umístěna na novém podstavci na dnešní Goethově stezce nedaleko Galerie umění. Architektonická harmonie díla však byla narušena zničením původního antikizujícího podstavce i přemístěním pomníku do stísněného prostoru nábřeží.

Podrobné informace o historii busty Johanna Wolfganga von Goetha

Kontakt

Goethova stezka
Karlovy Vary

Poloha

Mapa hotelu

Busta Johanna Wolfganga von Goetha
Goethova stezka
Karlovy Vary


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum