Altán u Tří křížů

dřevěný vyhlídkový altán

Poloha: Tříkřížový vrch severovýchodně nad centrem Karlových Varů
Období výstavby: 2000 a 2006
Architekt: Ing. arch. Ivan Štros
Oficiální zpřístupnění: 11. října 2006
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k objektu

Přístup č. 1: Přímo z centra Karlových Varů od Vřídla vede k altánu u Tří křížů 1,9 kilometru dlouhá žlutá turistická trasa přes ulici Na vyhlídce a dále lázeňskými lesy až ke Třem křížům.

Přístup č. 2: Druhou možností je vyjet do Drahovic autobusy MHD č. 10 a MHD č. 15 na zastávku Havlíčkova a odtud vystoupat po zelené turistické trase až na Rozcestí pod Třemi kříži, kde se napojíte na trasu žlutou, která Vás dovede až k altánu.

Historie objektu

Někdy v době kolem roku 1640 byly na vrcholu Tříkřížového vrchu vztyčeny jako výraz úspěšné rekatolizace města o okolí tři velké dřevěné kříže, symbol biblické Golgoty. Již z počátku 19. století pocházejí zprávy o skvělém výhledu z tehdy odlesněného vrchu, přístupného pohodlnou cestou. V roce 1912 byla na vrch zahájena výstavba lanové dráhy k zamýšlenému hotelu. Všem plánům udělala konec první světová válka. V okolí je dodnes zachováno betonové koryto rozestavěné lanovky, základy horní stanice a torza dalších staveb.

V roce 2000 byl před Třemi kříži vystavěn na střeše poválečné betonové vojenské pozorovatelny dřevěný vyhlídkový altán, který byl však již v roce 2003 zničen vandaly. Nový pevnější altán podle projektu Ing. arch. Ivana Štrose pochází z roku 2006.

Podrobné informace o historii altánu u Tří křížů 

Poloha

Mapa hotelu

Altán u Tří křížů


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum