Krásnou, téměř učebnicovou ukázkou regionální lidové architektury je „Starý mlýn“ v Březové. Objekt, který je z Karlových Varů pohodlně dosažitelný městskou hromadnou dopravou, stojí za návštěvu i přes to, že nejde o lidovou architekturou v pravém slova smyslu.
Starý mlýn byl postaven jako výletní kavárna a restaurace v posledním roce 19. století na soutoku řeky Teplé a Lomnického potoka na místě někdejšího „Labitzkého“ mlýna na pozemku, který tehdy patřil spolku karlovarských ostrostřelců. Sloužit měl jako restaurační zázemí hostům nedaleké střelnice, odtud i jeho původní jméno „Střelecký mlýn“. Brzy si ale získal všeobecnou oblibu, které se těší dodnes.
Dominantou areálu je dvoupatrový dům s vysokou sedlovou střechou, postavený ve stylu chebského hrázděného statku. Nechybí tu nic - roubené přízemí s hrázděným patrem a štítem, na kterém hrázdění plní nejenom konstrukční, ale i dekorativní funkci, na západní straně pavláčka s ozdobně vyřezávaným zábradlím, v průčelí asymetricky umístěný monumentální dřevěný kříž s Kristem, šindelová střecha a na vrcholku štítu dřevěná zvonička.
Stavení, které karlovarské ostrostřelce přišlo na tehdy úctyhodnou sumu 16 tisíc zlatých, projektoval podle starých lidových vzorů chebský stavitel Haberzettl, a postavila je karlovarská stavební firma Emanuella Grimma. Střelecký mlýn byl otevřen 30. dubna 1899 a svému účelu tak slouží už 112 let.
Poloha
Střelecký mlýn v Březové