Sylvia Plath – Ariel

Vstupné

zdarma

Termíny

Momentálně nejsou naplánované žádné termíny.

V pokračování cyklu představí Poetická skupina Drahomíra a hudební skupina Jazz Apetit básně americké tragicky zemřelé básnířky, autorky románů, povídek a knih pro děti Sylvie Plath (1932 – 1963), která patří k nejzajímavějším zjevům anglosaské moderní literatury. Za života jí vyšla jen první sbírka, další včetně sebraných básní postupně po její smrti.

Nejznámější je jako básnířka, ale známá je také pro své poloautobiografické dílo The Bell Jar (v češtině Pod skleněným zvonem), popisující její zápas s klinickou depresí, zmatkem v sobě a celoživotní neschopností vyrovnat se se smrtí otce, která ji velmi zasáhla.

Sbírka Ariel, vydaná dva roky po smrti v roce 1965, patří k nejslavnějším angloamerickým básnickým knihám dvacátého století. K jejímu kultovnímu statusu přispěl samozřejmě nemalou měrou příběh obestírající její vydání – mladá, nadějná, půvabná básnířka, zmítaná od dětství úzkostmi a depresí, si po rozpadu svého manželství vzala život, texty z její pozůstalosti pak vydal její manžel a otec jejích dvou dětí, básník Ted Hughes.

Vedle toho ale stojí především síla její poezie – sugestivní, intenzívní, krutě pravdivé a tragicky existenciální verše vypovídají bez iluzí a obnaženě o autorčině vidění tohoto světa a jejího života v něm. K věhlasu autorčiny poezie v českém kontextu pak bezesporu přispěly překlady Jana Zábrany, pro něhož Plathová představovala velké, uhrančivé téma. Překladu sbírky Ariel se věnoval bezmála dvacet let.

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum