Program Hvězdárny F. Krejčího

Květen 2022

Místo

Hvězdárna

Vstupné

není uvedeno

Termíny

Momentálně nejsou naplánované žádné termíny.

Každý den „Hvězdy na telefon“

Registrujte se denně na pozorování
Zavolejte každý den mezi 13. a 16. hodinou na telefon 357 070 595 a dohodněte si večerní pozorování hvězdné oblohy největším dalekohledem na Karlovarsku. Registrace předem se přímo v den zájmu o pozorování provádí kvůli možnosti oboustranné komunikace ohledně aktuálního počasí. Asi 90 minut před začátkem pozorování pak dostane registrovaný zájemce sms zprávu, zda se pozorování uskuteční či nikoli. Večerní pozorování v tomto období začínají v květnu kolem 21:30 a v červnu ve 23:00. V případě, že je na večerní obloze Měsíc, což je v období mezi 6. a 14. května a 4. až 12. června, mohou pohádková pozorování pro děti začínat i dříve. V pátek 20.5. a 17. 6. se není potřeba registrovat. Postačí přijít na přednášku v 21:00, kterou hvězdárna v tyto dny pořádá. Po ní se za jasné oblohy pozoruje automaticky.

Novinkou je také využít noční lety k tělesům sluneční soustavy a vidět je tak dalekohledem i zblízka z paluby naší kosmické lodi. Program lze směle nazvat individuálním planetáriem a je doporučený dětem od 7 let a dospělým. Cesta zaměřená na prohlídku oblohy končí na orbitě Měsíce. Mimořádné večerní starty označené jako VÝLET N se konají každý večer od 20:00 a 21:00 hodin, registrují se přes formulář na našem webu.

Navštivte kosmodrom Karlovy Vary

Nabízíme meziplanetární lety k planetám sluneční soustavy
Zaregistrujte si na našem webu termín vlastního letu do vesmíru s naší kosmickou agenturou VOSA z budovaného kosmodromu v Karlových Varech. Získáte tak hodinový či dvojhodinový prostor na individuální návštěvu hvězdárny a simulaci jednoho či dvou letů vesmírem. Vůbec poprvé se vám může naskytnout nikoli pohled z hvězdárny do vesmíru, ale pohled na Zemi přímo z kosmu, konkrétně výšky kolem 430 km. Cesta v naší jednomístné kabině kosmické lodi Sojuz Bee-1 se inspiruje lety prvních kosmonautů na oběžnou dráhu kolem Země. Let trvající 40-60 minut, s mezipřistáním u Mezinárodní kosmické stanice (ISS) nově pokračuje pro certifikované piloty k vybraným planetám ve sluneční soustavě. U nich pilot plní první vědecká měření a může si v praxi vyzkoušet, jak by jako kosmonaut-výzkumník obstál. Cesta je určitě zážitkem nejen pro děti ale i pro dospělé. Podobnosti k výukovému simulátoru najdete na našem webu. Doporučený minimální věk pro plnohodnotné využití možností simulátoru je 10 let, startovat ale mohou i děti mladší, již od předškoláků. Pro ně nově létáme až na orbitu Měsíce. Naše Výlety do vesmíru skýtají možnost startů dvou pilotů bezprostředně po sobě, což mohou využít například rodiče, kteří chtějí letět také a jít příkladem svému potomkovi, nebo nechat letět dva sourozence.

www.astropatrola.cz v sekci Výlety do vesmíru

Programy bez nutnosti registrace předem

V sobotu 7. a 21. května a 4. a 18. června ve 14:00 hodin

Pohádky s hvězdičkou
V tuto dobu od 14:00 do 15:00 nabízíme pásmo astronomických pohádek pro nejmenší a jejich rodiče. Úvodní pohádku si vyberete sami přímo na místě. Také si prohlédnete hvězdárnu a bude-li jasno, podíváte se i na oblohu. Programy
 jsou vhodné pro rodiče s dětmi od 5 do 9 let.

Každou sobotu a neděli v 15:15 hodin
V uvedenou dobu je hvězdárna otevřena pro klasickou prohlídku všem zájemcům. Nabízíme komentovanou prohlídku spojenou za jasné oblohy s pozorováním slunce. Program je vhodný pro zájemce od 10 let.

V pátek 20.5.2022 ve 21:00 hodin
Planeta Merkur
Přednáška Jaroslava Maxy
Trochu tajemná planeta, kterou mnozí slavní astronomové nespatřili, i když o její existenci věděli. A co o ní víme dnes my?

Pátek 17.6.2022 ve 21:00 hodin
Apollo 9 a Pioneer 10
Přednáška Jaroslava Maxy
Jedna pilotová a jedna nepilotovaná mise americké kosmonautiky, obě plné překvapení a pokrokových technologií. Co obě mise přinesly nám, lidem.

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum