POEZIE & JAZZ: Zbyněk Hejda - Básně

Vstupné

Není uvedeno

Termíny

Momentálně nejsou naplánované žádné termíny.

V pokračování cyklu uvede Poetická skupina Drahomíra a hudební skupina Jazz Apetit výběr z básní českého básníka a překladatele Zbyňka Hejdy (1930 – 2013). Výbor nazvaný básně obsahuje revidované znění šesti jeho básnických sbírek s texty z let 1957 až 1996. Jsou to sbírky Všechna slast, A tady všude muziky je plno, Blízkosti smrti, Lady Felthamová, Pobyt v sanatoriu a Valse mélancolique.

Hejda pracoval jako v letech 1968 – 69 jako redaktor nakladatelství Horizont  a poté, co se vyučil knihkupcem, pracoval jako antikvář. Po podepsání Charty 77 musel opustit místo v antikvariátu (1979) a živil se jako domovník. Od té doby také pracoval pro Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Patřil k okruhu autorů časopisu Tvář. V letech 1985–1989 působil v samizdatovém časopisu Střední Evropa. Po revoluci šest let přednášel kulturní antropologii na UK. Byl stálým přispěvatelem Revolver Revue.

Svým dílem volně navazuje na literární expresionismus. První jeho dvě sbírky - A tady všude muziky je plno a Všechna slast – ještě vyšly v první polovině 60. let minulého století oficiálně, další dílo už jen v samizdatu. Všechny Hejdovy sbírky vyšly znovu až po roce 1990.

Zbyněk Hejda byl oceněn za své literární dílo v roce 1996 Cenou Jaroslava Seiferta.

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum