Karlovy Vary hledají peníze na stavbu nové hvězdárny

12. 3. 2018 | Z Karlových Varů, Z okolí Karlových Varů

Karlovy Vary hledají zdroje na stavbu nové budovy městské hvězdárny. Objekt je v dezolátním stavu a nevyhovuje už potřebám exkurzí ani tematickým táborům, které se na hvězdárně každoročně konají. Stavba nové ale bude stát desítky milionů korun.

„Objekt hvězdárny je ve stavu, který odpovídá její životnosti. Je to několik desítek let stará budova, která má ale už narušené základy, a tak ji ani nejde rekonstruovat. Jedinou možností je stavba nové budovy. Podle dva roky studie by ale přišla na 40 až 120 milionů korun," řekl primátor Petr Kulhánek.

Do budovy hvězdárny zatéká, v nevyhovujícím stavu je i celé zázemí. I přednáškový sál, kam chodí exkurze, je malý a ve špatném stavu. Hvězdárna by přitom mohla být jedním z turistických cílů návštěvníků největšího lázeňského města v zemi.

Podle primátora jsou ale odhadované náklady na stavbu nové budovy hvězdárny příliš vysoké na to, aby ji město dalo jen ze svého rozpočtu.  Proto hledá dotační program, který by mohlo na spolufinancování využít. Zatím se mu to ale nedaří.

Pokud se v dohledné době nepodaří nějaké zdroje najít, bude muset magistrát zřejmě postavit hvězdárnu z vlastních peněz.

Autor: ČTK
Zdroj: https://vary.rozhlas.cz/karlovy-vary-hledaji-penize-na-stavbu-nove-hvezd...

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum