František Janula - Enchanté

Vstupné

dobrovolné

Termíny

Momentálně nejsou naplánované žádné termíny.

Vernisáž se koná 4. června v 17 hodin.

Český malíř František Janula, žák Josefa Kaplického, patří k významným osobnostem moderního evropského malířství. Vnímaný je jako malíř francouzský, protože od roku 1969 žije trvale v Paříži.

Ve svém uměleckém vývoji dospěl od realistické malby k čisté abstrakci, zcela svébytné a nezaměnitelné. Jeho práce jsou natolik originální, že se vymykají jakémukoliv typickému zařazení. František Janula ve své tvorbě kombinuje a střídá nejrůznější techniky, postupy a povrchy, výsledkem je  originální experiment na pomezí obrazu, kresby, grafiky či objektu.

O nesporné kvalitě díla Františka Januly řekl historik umění Jiří T. Kotalík, který působil též jako rektor Akademie výtvarných umění v Praze, že se v ní „snoubí česká obraznost s francouzskou noblesou“.

Na přelomu 50. a 60. let minulého století vystavoval František Janula v Čechách, po svém přesídlení do Paříže začal vystavovat prakticky hned v prestižních galeriích. Spřátelil se rovněž s výtvarnou a literární pařížskou elitou. V Paříži, dalších francouzských městech a v západní Evropě mu galeristé uspořádali sto třicet výstav, od roku 2000 měl více než deset velkých výstav i v Čechách. Česká televize natočila o Františku Janulovi několik dokumentů.

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum