Dny otevřených památek města Karlovy Vary

Dny Evropského dědictví 2020

Plakát Dnů otevřených památek 2020 - Karlovy Vary

Místo

Karlovy Vary

Vstupné

zdarma

Termíny

Momentálně nejsou naplánované žádné termíny.

Významné karlovarské památky otevřou své brány. Stane se tak o víkendu 19. a 20. září u příležitosti Dnů evropského dědictví 2020. Prohlídka každého místa bude spojena s odborným výkladem historiků a doprovodným programem. Vstup je zdarma.

PROGRAM DNŮ OTEVŘENÝCH DVEŘÍ PAMÁTEK 2020

Sobota 19. září

10:00 - 12:00
ZŘÍCENINA TVRZE DALOVICE
Gotická tvrz byla založena patrně již koncem 12. století na místě pravěkého sídliště. První přímá písemná zmínka o zdejší vsi a panském sídle jako loketském léně pochází až z roku 1498, kdy na zdejší tvrzi seděl Albrecht Hýzrle z Chodova. Podle některých pramenů vznikla Dalovická tvrz mimo jiné k ochraně obchodní takzvané sedlecké stezky, vedoucí z Chebu přes Loket, Sedlec a Dalovice směrem na Žatec.

MHD: BUS 6.17, zastávka „Dalovice", poté pěšky
Odborný výklad: Mgr. Jiří Klsák
Doprovodný program: Trio Piacere

14:00 - 16:00
KARLOVARSKÉ MĚSTSKÉ DIVADLO
Karlovarské divadlo bylo postaveno na Divadelním náměstí v letech 1884 -1886. Autory projektu této velkolepé novobarokni stavby byli vídenští architekti Fellner a Helmer. Obdivovatelé skvostného novobarokního díla bývají ohromeni zejména jeho interiéry. Sochařská a malířská výzdoba vnitřních prostor dokonale koresponduje s architektonickým řešením budovy a dodává ji vrcholnou eleganci.

MHD: BUS č. 2, zastávka „Divadelní náměstí"
Odborný výklad: Martin Lenděl
Doprovodný program: PO - PO trio

Neděle 20. září

10:00 - 12:00
KOSTEL SVATÉHO LUKÁŠE
Anglikánský pseudogotický kostel sv. Lukáše byl postaven za finanční podpory anglických lázeňských hostů v letech 1876 -1877. Evropským a možná i světovým unikátem jsou stropní sluneční a měsíční hodiny. Strop kostela má mechanicky ovladatelná okna. Důmyslným systémem se v minulosti jednotlivá okna otevírala podle aktuálního měsíce v kalendáři. Do kostela tak dopadalo světlo a ukazovalo, který je zrovna měsíc. Jedná se o ojedinělé řešeni, které podle dostupných informací nenajdeme nikde jinde v Evropě a možná ani na světě.

MHD: BUS č. 4, zastávka „U jezírka", poté pěšky
Odborný výklad: Libor Huml
Doprovodný program: Trio Semplice

14:00-16:00
PROCHÁZKA VILOVOU ČTVRTÍ WESTEND II

První honosné domy začaly růst v druhé polovině 19. století. Celé pojetí téhle části města mělo připomínat přímořské letovisko a možná i proto v ní pobývali ti nejznámějši lázeňští hosté. Třeba i první československý prezident Masaryk. Ve Westendu totiž najdeme ukázky nejrůznějších, hlavně evropských, slohů a stylů. První vilou vybudovanou ve zdejší lokalitě byla tzv. Královská vila vystavěná podle plánů Alfreda Kirpala. Poslední vilou v této části města je Vila Becher.

MHD: BUS č. 4, zastávka „Krále Jiřího" (sraz ve 14:00 u Vily Becher)
Odborný výklad: Mgr. Lubomír Zeman
Doprovodný program: Rodinné violoncellové duo Magdaléna a Petr Pitrovi

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum