Oslavy 1210 let první zmínky o řece Ohři začnou u pramene

15. 4. 2015 |

Po celé délce toku budou letos probíhat oslavy 1210 let od první písemné zmínky o řece Ohři. Zahájí je tuto sobotu svěcení pramenů řeky v Německu a "šňůra" vyvrcholí slavnostmi v červnu v Kadani. Do oslav řeky se zapojují i města Louny a Žatec různými připomínkovými akcemi. Svěcení pramene řeky se uskuteční v německých horách Fichtelgebirge u města Weissenstadt v sobotu ve 13.30 hodin. Pramen Ohře leží v lese asi 25 km od českých hranic a přibližně 35 kilometrů od města Chebu. 

Z Čech vyjedou na oslavy tři kněží a tři autobusy turistů. "Původně jsme chtěli vypravit jen jeden autobus, ale zájem byl tak velký, že naplníme tři," uvedla Libuše Novotná Pokorná, ředitelka turistické agentury Dolní Poohří. Autobusy pojedou z Loun přes Žatec, Kadaň a Klášterec nad Ohří do Německa. 

Po svěcení pramene se vydají turisté na procházku podél řeky. "Nebudou chybět regionální speciality, my přivezeme pivo a klobásy, tamní lidé dodají chleba," doplnila Libuše Pokorná. Cílem oslav je podle ředitelky připomenout význam řeky v životě předků i v současnosti. Jejich součástí proto bude například putovní výstava, kde budou moci návštěvníci na fotografiích a mapách porovnávat historickou a současnou podobu řeky a okolí. 

Kadaňský historik Petr Hlaváček připravuje k vydání knihu Řeka Ohře v bájích a pověstech, kterou ilustracemi doplní Antonín Grafnetter, mimo jiné autor plakátů ke Dni Ohře, pořádanému v Karlovarském kraji vodáky. "Do souboru jsou zahrnuty pověsti od pramene Ohře pod horou Schneeberg přes jednotlivá města a regiony Karlovarského a Ústeckého kraje až po soutok Ohře a Labe v Litoměřicích. Ve všech figuruje řeka Ohře buď jako přímý aktér bájného či pohádkového dění, nebo jako výrazné prostředí vyprávění," uvedl ke knize Petr Hlaváček. 
Hlavní oslavy se uskuteční 27. června na nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. K oslavám se připojí i majitelé restaurací, které chystají menu inspirované Ohří. Pivovary v Žatci a Litoměřicích plánují uvařit speciální pivo. 

Oslavy pak skončí v říjnu v Litoměřicích u veslařského klubu společně s letošní turistickou sezonou. "Rádi bychom vyzvali i další obce a města na řece, aby se připojily k oslavám a daly nám o svých akcích vědět," uzavřela ředitelka L. Pokorná. 
Ohře pramení v Německu, je dlouhá celkem 316 kilometrů a z toho 246 km říčního toku je na území České republiky. V okrese Louny je to nejvýznamnější vodní tok. 

První zmínku o řece Ohři, tehdy zvané Agara, v historických pramenech našel už zmíněný historik Petr Hlaváček ve středověké Chronicon Moissacense (česky Moissacká kronika). Tato kronika, napsaná v 10. století, popisuje cestu vojáků císaře Karla Velikého v roce 805. Uvádí, že vojáci překročili Krušné hory a pak pokračovali do českého vnitrozemí údolím řeky Agary – Ohře. To je první dochovaný zápis o tomto vodním toku, jehož výročí letos slavíme. 

Zdroj: Žatecký a lounský deník
Autor: RADKA FIALOVÁ / ČTK, LIBOR ŽELINSKÝ

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum