Obyvatelé lázeňských měst dostanou šanci docházet na procedury z domova

23. 3. 2015 | Z Karlových Varů, Zdraví a lázeňství

Od června budou mít lidé bydlící přímo v lázeňských městech snadnější cestu na bahenní zábaly, radonové koupele nebo další procedury. Formou ambulantní rehabilitace jim je uhradí pojišťovna.

Umožní to připravovaná ministerská úprava. Skončí tak léta trvající paradox. Lázeňská zařízení ve Františkových Lázních nabízejí třeba bahenní zábaly, Karlovy Vary zase uhličité koupele. Jenže kdo na ně chtěl v případě takzvané křížkové - komplexní - lázeňské péče dosáhnout, musel si v lázních zaplatit ubytování, i když bydlel třeba o dvě ulice dál.

"V řadě míst se to obcházelo, protože si lidé nechali napsat příspěvkovou pobytovou lázeňskou péči a docházeli na ni z domova. Místo toho mohli mít poukaz na ambulantní péči," konstatoval generální ředitel Léčebných lázní Jáchymov a současně prezident Svazu léčebných lázní České republiky Eduard Bláha. Dodal, že mu jde především o místní. Řešení problému začal svaz hledat zhruba před dvěma roky. Jeho cílem bylo umožnit nemocným využívat v lázeňských místech na pokladnu i ambulantní rehabilitaci, běžně nabízenou jen za hotové.

"Poslouží k tomu malá úprava v seznamu výkonů. Ačkoliv se pojišťovnám taková ambulantní rehabilitace prodraží o cenu přírodního zdroje, tak ale ušetří na tom, že v těchto místech poklesne poptávka po příspěvkových pobytech. Ty jsou ještě nákladnější kvůli obsahu terapie i délce pobytu," vysvětlil Eduard Bláha. Dodal, že se musí inovovat seznamy výkonů, aby mohly pojišťovny začít léčbu přírodními zdroji proplácet.

Že ministerstvo zdravotnictví chce změnit seznam zdravotních výkonů, potvrdil Radiožurnálu náměstek resortu Tom Filip. "Jednáme o vytvoření situace, která by umožnila právě občanům z okolí čerpat stejné procedury, jako se používají při lázeňském pobytu. A sice, že by se vytvořily určité ambulantní rehabilitační kódy, které by umožňovaly využití přírodního léčebného zdroje."

Do řešení problematiky se zapojil ve spolupráci se Svazem léčebných lázní karlovarský primátor Petr Kulhánek, který předsedá Sdružení lázeňských měst.

"Úprava se připravuje na léto. Umožní regulérní čerpání ambulantní lázeňské péče za použití přírodních zdrojů, aby nemusel člověk bydlet v lázeňském domě, přestože bydlí přímo v místě. Je to logické."

Primátor Kulhánek vidí navrhovanou změnu jako přínos pro lázeňská místa. Zejména pro ta, která nemají tak velkou lůžkovou kapacitu. Nově by mohla poskytovat více lázeňské péče.

V Karlových Varech to jsou zejména Alžbětiny lázně, patřící městu. Poskytují ambulantní lázeňskou péči s využitím přírodního léčivého zdroje. Velkou konkurenci však mají v nových lázeňských domech s vlastními balneoprovozy.

"Situaci Alžbětiných lázní řeší nová úprava výborně," pochvaloval si primátor Petr Kulhánek.

Autor: MF DNES, Vladimír Zedník
Zdroj: vary.iDNES.cz

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum