Havlovo místo. Bude, či nebude? O tom rozhodne výsledek sbírky

20. 10. 2014 | Z Karlových Varů

Vznikne v Karlových Varech Havlovo místo? O něco jasněji by mělo být zítra, kdy už bude spočítáno, kolik vlastně sbírka na jeho vytvoření vynesla. Termín, do nějž mohl kdokoli přispět, vypršel minulý týden v pátek.

"Během dneška spočítáme, kolik peněz skončilo v pokladničkách, a také zjistíme, kolik přišlo na účet," uvedla mluvčí magistrátu Helena Kyselá. Pro sbírku sloužily od června dvě stabilní pokladničky. Jedna v budově magistrátu na Moskevské ulici, druhá v infocentru na třídě T. G. Masaryka. Přispívat bylo možné i na bankovní účet.
Město Karlovy Vary vytipovalo pro umístění "Havlova místa" sady Karla IV. před Císařskými lázněmi, blízko Labitzkého lávky, v zeleni na nábřeží řeky Teplé s výhledem na Grandhotel Pupp.

Záměr vytvořit v Karlových Varech další ze světových "Havlových míst" oznámilo vedení města na konci dubna. Karlovy Vary se tak chtějí připojit k Washingtonu, Dublinu a Barceloně a stát se dalším světovým městem, kde vznikne "Havlovo místo".

Historicky první vzniklo 3. října 2013 na půdě Georgetownské univerzity v hlavním městě USA Washingtonu, jeho vznik inicioval velvyslanec České republiky v USA Petr Gandalovič a umělecký tvůrce podoby tohoto místa, architekt a designér Bořek Šípek. "Záměrem tohoto projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu– míst,kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla," uvádí Knihovna Václava Havla. Další "Havlova místa" se objevila posléze v Evropě díky Billu Shipseymu, řediteli organizace Art for Amnesty, a to v parku Sv. Patrikavirské metropoli Dublinu (10. prosince 2013) a poblíž katalánského parlamentu v Parc de la Ciutadella v Barceloně (15. února 2014).

Mnohými jsou považována za památník Václavu Havlovi, který ale lze na rozdíl od většiny jiných památníků zároveň docela civilně použít k příjemnému posezení. Jejich odhalení se pravidelně zúčastňují významné osobnosti České republiky i hostitelského města a jsou příznivě přijímá na místními občany.

Jak "Havlovo místo" vlastně vypadá? Architekt Šípek přišel s velmi jednoduchým a přitom velmi kreativním designem, symbolizujícím demokratickou otevřenost k dialogu, složeným ze dvou kovových zahradních křesel, spojených s kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, národní strom České republiky. Autor sám instalaci nazval "Hovoří demokracie" a pracovně instalaci označuje za lavičku.

Autor: (mel, mmkv)
Zdroj: Karlovarský deník

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum